![](https://www.emo.org.tr/resimler/saydam.gif) |
İzmir’de binlerce işçi ve emekçi 1 Mayıs’ı kutlamak için alanlara çıktı. Sabah saatlerinde başlayan yürüyüşlerde iş cinayetlerinin son bulması, vergide adalet ve insanca geçinebilecek bir ücret talep edildi. Gündoğdu Meydanı’nda toplanan binlerce Taksim yasağını protesto ederek, “emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın ve laikliğin” hâkim olduğu bir gelecek için mücadele çağrısı yaptı.
İzmir`de 1 Mayıs mitingi için sendikalar, meslek örgütleri, siyasi partiler ve kitle örgütleri sabah saatlerinden itibaren dört ana noktada toplandı. DİSK Basmane`de, TÜRK-İŞ Alsancak Liman`ında, KESK Cumhuriyet Meydanı tarafında, TTB ve İzmir Barosu, Kıbrıs Şehitleri Caddesi`nde toplanarak Gündoğdu Meydanı`na yürüdü. Aralarından EMO İzmir Şubesi üyelerin de mimar, mühendis ve şehir plancıları İzmir Mimarlık Merkezi önünde TMMOB pankartı altında toplanarak, Gündoğdu Meydanı`na sloganlarla doğru yürüdü. Kortejlerde sık sık Taksim yasağına ve saldırılara yönelik olarak, "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganı atıldı. Sendikaların büyük oranda Gündoğdu Meydanı`na girmesinin ardından, 1 Mayıs marşı hep bir ağızdan söylendi. "Vergi diliminde adalet istiyoruz. Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi alınsın", "Sözleşmeli köleliğe ve taşeronlaşmaya son", "Savaşa değil halka bütçe", "Katil ABD İsrail Filistin`den defol", "Asgari ücret güncellensin", "Sadaka değil toplu sözleşme", "Çalışma saatleri düşürülsün", "Kadro hakkımız söke söke alırız", "Kıdem tazminatıma dokunma" sloganları atıldı. Tertip komitesi adına ortak açıklama metnini Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi Hayrettin Çakmak okudu. "1 Mayıs`ı kutlamak için ülkenin dört bir yanından Taksim` e çıkanlara selam olsun diyoruz" denilen açıklamada, "Ücretli çalışanların geçim ve yaşam şartlarının her geçen gün zorlaşırken, daha yılın ilk aylarında vergi oranlarının yükseldiğini, asgari ücret artışlarının enflasyon karşısında kısa bir sürede etkisini kaybetti" ifadelerine yer verildi. Kayıt dışı istihdama dikkat çekilerek, "Başta kadın emekçiler olmak üzere, tüm emekçilere daha güvencesiz bir çalışma yaşamı dayatılmaktadır. Ülkemiz her alanda güvencesizler cumhuriyeti haline gelmiştir" ifadeleri kullanıldı. Emekçiler başta olmak üzere tüm insanlığın sermaye düzenine karşı mücadele etmesi gerektiği vurgulanarak, şöyle denildi: "2024, 1 Mayıs`ında Anayasa`mızda tanımlanan demokratik, laik ve sosyal hukuk devletinin işler hale gelmesi için; eşitlik, demokrasi ve adalet için mücadelemizi inatla, ısrarla ve kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz. Gelecek, işçi sınıfının ve tüm emekçilerin ellerinde yükselecektir. Bizler sadece işçilerin değil, tüm emekçilerin, kadınların, çocukların ve ötekileştirilen tüm kesimlerin, doğanın ve tüm canlıların haklarını sonuna kadar savunacağız. Ve insan onuruna yaraşır koşullarda yaşayabilmek için azim ve kararlılıkla kavgamızı sürdüreceğiz." Sendikal hak ve özgürlüklerin engellenmediği, ekonomik krizlerin, salgınların, depremlerin, afetlerin faturasının halkımıza ve emekçilere kesilmediği bir ülke için mücadele vurgusu yapılan açıklamada, "Emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hâkim olduğu bir gelecek ve ülke için mücadeleye devam edeceğiz" vurgusuna yer verildi. Binlerce emekçiyi bir araya getiren miting, Moğollar Grubu`nun konser vermesiyle tamamlandı.
|
![](https://www.emo.org.tr/resimler/saydam.gif) |
|