İzmir Barosu Başkanı Yılmaz, 2 kişinin elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirmesinin cinayet olduğunu vurgulayarak, olayda sorumlulukları bulunan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.
İZMİR Barosu üyeleri, geçtiğimiz günlerde İzmir‘de etkili olan sağanak yağışta su birikintisinin içinden karşıya geçmeye çalışırken elektrik akımına kapılarak iki kişinin yaşamını yitirmesine ilişkin olayın gerçekleştiği sokakta basın açıklamasında bulundu. Alsancak Enver Dündar Başar Sokak‘ta tıp fakültesi öğrencisi Özge Ceren Deniz ve İnanç Oktemay‘ın yaşamını kaybettiği noktada açıklamalarda bulunan İzmir Barosu Başkanı Sefa Yılmaz şunları söyledi: "TEDAŞ, Gediz Elektrik, GDZ Elektrik, büyükşehir belediyesi, IZSU, Konak Belediyesi... Bu kurumların aslında müştereken ve müteselsilen sorumluluğunun tespiti açısından yapılması gereken en önemli şey hemen olayın arkasında daha soruşturma başlamadan Gediz Elektrik‘in burada kazı çalışmaları yapmıştır. Bizce Gediz Elektrik‘in burada yaptığı bu çalışma savcılığın da izni olmadan yapıldığı için hukuken delilleri karartma ve yok etme çabasıdır. Çok açık bir biçimde söylüyorum; bu konuda savcılığın yapması gereken incelemenin öncesinde yapılan bu eylem delil karartmaktan, delilleri yok etmekten başka bir anlam taşımaz. Bu alan kamusal bir alandır. Kamusal alandaki faaliyetlerin, işlemlerin mutlaka kamu kurumlarının denetiminde, gözetiminde ve yine kamu kurumları tarafından yapılması gerekir. ‘SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK‘ Cumhuriyet Savcılığına Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı, Çevre ve Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi, Gediz Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi, İZSU, TEDAŞ yetkilileri hakkında İzmir Barosu olarak suç duyurusunda bulunduk." ‘KAMULAŞTIRILMASI GEREKİYOR‘ EMO İzmir Şube Başkanı Gülhan Güler ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Elektrik hizmeti, teknik uzmanlık isteyen bir dal. Siz bunu özelleştirirseniz ve özelleştirilen firmada bakımı, onarımı, yapılacak olan yatırımı, yetkin personel çalıştırmayı, bir külfet, bir maliyet olarak görürse, sonucunda da bunları da yaşarız. Acilen elektrik hizmetinin kamulaştırılması gerekiyor. Bütün onarımm, bakımın, testlerin, ölçümlerin kamu eliyle yapılması gerekiyor. Biz bu aşamada özellikle TEDAŞ‘a ve EPDK‘ya çağrıda bulunuyoruz; madem özelleştirildi en azından denetimlerinin yapılması konusunda biz EMO olarak her kurumla iş birliği yapmaya hazırız. Teknik olarak destek vermek için her zaman yanınızdayız." (İZGAZETE, 18.07.2024)
|