Alsancak`ta elektrik akımına kapılan 2 kişinin ölümüyle ilgili açıklama yapan Elektrik Mühendisleri Odası, sorumlu şirketlerin acilen denetlenmesi gerektiğini vurguladı
İzmir‘in Konak ilçesinde dün sağanak sırasında antika eşya dükkanı sahibi İnanç Öktemay, Enver Dündar Başar Sokak‘taki su birikintisine bastıktan sonra elektrik akımına kapılarak yere düştü. Tıp fakültesi 5. sınıf öğrencisi Özge Ceren Deniz de ona yardım etmeye çalışırken akıma kapıldı. Çevredekilerin müdahalesiyle su birikintisinden çıkarılan Öktemay ve Deniz, kaldırıldıklan hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Olayın ardından izmir Cumhuriyet Başsavcılığı, izmir Büyükşehir Belediyesi, II Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri inceleme Şube Müdürlüğü ekipleri ile elektrik firması yetkilileri olay yerindeki incelemelerde bulundu.
ÖZELLEŞTİRME CAN ALIYOR Elektrik Mühendisleri Odası izmir Şubesi konuya ilişkin de "Özelleştirmeler can almaya başladı, elektrik dağıtım şirketleri kamulaştırılsın" başlıklı bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada Kasım 2023‘de deniz suyunun taşması sonucu trafoları su basması ve bu nedenle belli bir süre bölgeye elektrik verilemediği, daha sonra yer üstünden elektrik verildiği ve kablolarda izolasyon hatası olduğu, vahim olayın da bu nedenle yaşanmış olabileceği ifade edildi. 9 ay önce tehlikeye dikkat çekmelerine rağmen hiçbir önlem alınmadığı vurgulandı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: "Olayın asıl nedenleri Savcılık soruşturması ve bilirkişi incelemeleri sonrası ortaya çıkacak olmasına rağmen, önlem alınmaması durumunda benzer faciaların kaçınılmaz olduğunu söyleyebiliriz. Alsancak‘ta yaşanan facia, elektrik şebekesinde su taşkınlarına karşı alınması gereken önlemlerin ihmal edildiğini ortaya çıkarmıştır. Kasım 2023‘de deniz suyunun yükselmesiyle yaşanan taşkın nedeniyle bölgeye bir süre elektrik verilememişti. Deniz taşması sonucu çok sayıda trafo merkezi su altında kalmış, bazı sokaklara günlerce enerji verilememişti. Özelleştirme sonrası ilimizdeki elektrik şebekesini devralan GDZ Elektrik Dağıtım AŞ, bölgeyi yeraltı kablolarını bir süre yer üstüne taşıyarak enerjilendirebildi. O dönem trafo merkezleriyle dağıtım panoları, dağıtım panoları ile binalar arasındaki besleme kablolarına yapılan ekler incelenmelidir. Bölgede acilen varsa uygun olmayan kabloların değiştirilmesi ve taşkında hasar alan trafo merkezleri ile dağıtım panoların yenilenmesi için çalışma başlatılmalıdır.
TEKNİK HEYET İNCELEDİ "Olay sonrası sahaya giden EMO İzmir Şubesi‘nin oluşturduğu teknik heyetinin ilk tespitlerine göre, olayın gerçekleştiği sokakta trafo merkezlerinden dağıtım panosuna giden kablolarda izolasyon hatası olduğu belirlenmiştir. Bu izolasyon hatasından kaynaklı olarak suyla temas eden iki yurttaşımızın hayatını kaybettiği düşünülmektedir. Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ (TEDAŞ) ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu‘nu (EPDK) acilen bölgedeki eksikleri tespit ederek, gidermek için göreve çağırıyoruz. Kasım 2023‘de yaşanan taşkının ardından yaptığımız uyarılara rağmen önlem alınmaması nedeniyle yaşanan facianın bir daha yaşanması için tüm kamu kurumlarını göreve davet ederek, gerekli teknik desteği vermeye hazır olduğumuzu vurgularız."
KONAK Belediye Başkanı Nilüfer Çınarlı Mutlu, "Buna kaza demeyeceğim, bu cinayetin niçin olduğunu ortaya çıkarmaya çalışıyor insanlar, teknik adamlar. Biz de onu bekliyoruz. Sorumlularının peşine düşeceğiz." dedi. Olayın yaşandığı Enver Dündar Başar Sokakta incelemelerde bulunan Mutlu, gazetecilere yaptığı açıklamada 2 kişinin yolda yürürken elektrik akımına kapılarak ölmesinin affedilecek bir yammn olmadığını söyledi. Mutlu, olayın neden gerçekleştiğinin tespit edilmesi için çalışmaların yapıldığım belirterek, "Buna kaza demeyeceğim, bu cinayetin niçin olduğunu ortaya çıkarmaya çalışıyor insanlar, teknik adamlar. Biz de onu bekliyoruz. Sorumlularının peşine düşeceğiz. Hiçbir zaman da ölen yurttaşlarımızın haklanm aramayı bırakmayacağız." ifadelerini kullandı.
KABLOLAR 60 CM YERİNE 30 CM DERİNDE Bir soru üzerine Mutlu, bölgedeki elektrik hattının standartlara çok uymayan bir derinlikte yapıldığım iddia ederek, "80 santim derinlikte olması gereken kablolar, gördüğümüz kadarıyla 30 santimde ve üzerinde de yeterince bir izolasyon yok gibi görünüyor. Ama tabii ki konunun uzmanları raporlarını hazırlayıp sunduğunda, gerçekten bu ihmali kimin yaptığını, nasıl yaptığını ortaya çıkaracaklar." dedi.
‘İhmalden geçilmiyor‘ VATAN Partisi izmir II Başkanı Serhan Bolluk yaptığı açıklamada facianın kaynağının elektrik enerjisinin özelleştirilmesi ve izmir Büyükşehir Belediyesi yönetimi olduğunu vurguladı, izmirlinin kötü yönetilen belediyeden bir beklentisinin kalmadığım söyleyen Bolluk şu ifadeleri kulandı: "Elektrik enerjisinin özelleştirilmesi, böyle olayların yaşanmasım kaçınılmaz hale getiriyor. Şirketler her şeyden önce kârını düşünüyor. Güvenlik en son planda kalıyor. Kâr ve şirketi kalkındırma öncelikli oluyor. "Ayrıca izmir Büyükşehir Belediyesi de çok kötü yönetiliyor. 20 seneden beri izmir Büyükşehir Belediyesinde ihmalden geçilmiyor. İzmir‘i kalkındırmak yerine bir köye dönüştürdüler. Ve bunu düzelteceklerine dair bir planlan da yok, İzmirlinin de bir beklentisi kalmadı. "Her yağmurda İzmir‘de vatandaşlar perişan oluyor. Caddeler, evler, işyerleri sular altında kalıyor. CHP‘li belediyelerin hiçbirisinin altyapısı yok. Bu zaman kadar taş ütüne taş koymadılar. Tüm bunlar birikti ve çözülmez bir hal aldı. Bu sadece kanalizasyonla da sınırlı değil. İzmir‘in su şebekelerinde kayıp kaçak oram yüzde 40‘lara vardı. Suyu barajdan çekip toprağa veriyoruz. Bunların düzelmesi için en ufak bir plan, bir tasarım yok. İzmir‘i yıllar içinde bu hale getirdiler. 20 yıl sonra İzmir‘e gelenler İzmir‘de değişen bir şey olmadığını söylüyor." (Aydınlık, 14 temmuz 2024)
|