Bu yıl 20. si düzenlenen “Uluslararası Ekotopya Buluşması”nın Sinop Sarıkum’daki kampı jandarma ve polis baskısıyla karşı karşıya. Çevre ve yaşam hakkı savunucuları baskı ve saldırılara karşı acil dayanışma talebinde bulunuyor.
30 farklı ülkeden çevre ve barış gönüllülerinin bir araya geldiği Ekotopya Buluşması‘nın tamamlanmasına iki gün kala kampa gelen jandarma ekipleri kampın derhal boşaltılmasını istedi. 2 gün önce de Sinop‘taki Türkiye Atom Enerjisi Kurumu binasının önünde eylem yapmak isteyen 6‘sı yabancı uyruklu 11 kişi gözaltına alınmıştı. Çevre ve yaşam hakkı savunucularına yönelik saldırılara ve kampın boşaltılması talebine karşı Ekotopya 2008 Katılımcıları, EYFA (European Youth For Action) ve SİNYAD (Sinop Nükleersiz Kent ve Yaşam Derneği) bir açıklama yayınlayarak acil dayanışma çağrısında bulundu. Açıklama "Dünyamızın geleceği ve daha özgür bir Türkiye için bakanlığın ve Sinop valiliğinin fakslarını kilitleyelim!" deniliyor. Açıklama metni ve dayanışma için Sinop Valiliği ve bakanlıklara gönderilecek metin ile valilik ve bakanlıkların iletişim adresleri aşağıda: Acil Dayanışma Çağrısı Dünyanın dört bir yanından yeşiller, çevreciler, doğa ve barış yanlıları ve çeşitli örgütler olarak bu yıl 20.‘si yapılan "Uluslararası Ekotopya Buluşma"mızı gerçekleştirmek üzere 9 Ağustos‘ta Sinop Sarıkum‘da toplandık. Bu yıl Ekotopya‘nın amacı yerel anti-nükleer guruplarla dayanışma sağlamak, yenilenebilir enerji kaynakları ve sosyal adalet konuları üzerinde bilinç arttırmaktı. Bu etkinlik doğayla uyumlu ve sürdürebilir bir yaşam hayalimizi kısacası ‘ekotopyamızı‘ kamp deneyimimizde somutlaştırdığımız, ekolojik bir yaşamın mümkün olduğunu gördüğümüz, gösterdiğimiz, her katılanın evine bambaşka biri olarak döndüğü, her sene tekrarlanan 15 günlük ortak düşümüz, ütopyamızdı. Ancak özellikle son bir haftadır aralıksız devam eden polis ve jandarma baskısı bu düşü bir kabusa çevirdi. Önce, Sinop‘taki Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) önünde 20 Agustos Çarşamba günü nükleer enerjiyle ilgili olarak haklı bilgilendirmek amacıyla yaptığımız barışçıl bir eylem sırasında 6 yabancı uyruklu, 5 TC vatandaşı, 11 arkadaşımız gözaltına alındı. Ardından bizlere destek olmak için gelen ve yaşadıkları bölgede kurulması düşünülen termik santrale karşı seslerini daha fazla duyurabilmek için bizlerden destek bekleyen Gerze halkı sadece bizimle görüştüğü için jandarmanın baskılarına maruz kaldı. Son olarak da bugün bölge jandarmasından gelen yaklaşık on kişilik grup, hemen kamp alanını terk etmemiz gerektiğini, aksi halde zor kullanarak kampı dağıtacaklarını söylediler. Özetle iznimizin bitmesine iki gün kala etkinliğimiz tehditlerle engellenmeye çalışılmaktadır. Demokrasinin giderek gerilediği Türkiye‘de, bugün otoritelerin artık yaşamın savunulmasına dahi tahammülü kalmamıştır. Yine görülmektedir ki üç termik ve bir nükleer teknoloji merkezi kurulması planlanan Sinop‘ta etkili güçler ve TC devleti Sinop halkının uyanışından ve festivalimize giderek artan ilgisinden rahatsız olmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti hiçbir biçimde örgütlü ve bilinçli bir toplum istememekte, giderek bir polis devletine dönüşmektedir. Yaklaşık 30 ülkeden Ekotopya‘nın katılımcısı bireyler olarak bizler, bu baskıların giderek artmasından endişe duyuyoruz. Sizleri de aşağıdaki hazır metni kurumunuz ya da kendiniz adına, iletişim bilgilerini verdiğimiz Türk kurumlarına göndererek bizimle dayanışmaya çağırıyoruz. Dünyamızın geleceği ve daha özgür bir Türkiye için bakanlığın ve Sinop valiliğinin fakslarını kilitleyelim! Ekotopya 2008 Katılımcıları EYFA (European Youth For Action) SİNYAD (Sinop Nükleersiz Kent ve Yaşam Derneği) Sayın Yetkili; Aylar öncesinden Türk otoritelerine ve Sinop Halkına duyurulan "Ekotopya Buluşmasının" Jandarma baskısıyla engellenmek istendiğini haber almış bulunmaktayız. Bütünüyle yasal ve meşru olan etkinlik üzerindeki baskıların ortadan kalkmasını talep ediyoruz. Aksi halde ulusal ve uluslararası kamuoyu olarak olayın takipçisi olacağımızı bildirmek isteriz. İsim / Kurum : Ülke: İmza: İLETİŞİM BİLGİLERİ: Türkiye Cumhuriyeti Sinop Valiliği Tel : 0(368) 261 15 00 - Faks: 0368 261 15 02 - 261 55 05 - e-posta: valilik@sinop.gov.tr Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı: Telefon: +90 (312 )425 72 14 Faks: + 90 (312) 418 12 60 E-posta: basin@icisleri.gov.tr Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Telefon: (0312) 292 10 00 Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı Telefon: 0312 417 77 70 Fax: 0312 419 33 70 Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Orman Bakanlığı Telefon: (0312) 207 50 00 Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Telefon: (312) 212 64 20 Fax: (312) 223 40 84
|