Enerji alanında günümüz koşulları, konunun güncel verilerle beslenerek yerel ve ulusal ölçekte sürekli olarak izlenmesini, sorunların doğru tanımlanarak çözüm önerilerinin bu verilerle oluşturulmasını zorunlu kılmaktadır. Elektrik enerjisinin, üretim iletim ve dağıtım safhalarında, bölgemizin ihtiyaçlarının doğru tespit edilerek gerekli yatırımların planlanması ve zamanında gerçekleştirilmesi zorunluluktur. Tüketiciler için kaliteli ve ekonomik olmasının yanı sıra enerjinin sürekli sağlanabilmesi için üretim, iletim ve dağıtım işlemlerinin uyum içerisinde olması ve yönetilmesi gerekmektedir. "Ege Bölgesi Enerji Forumu"nun birincisi 14 Mayıs 1998 tarihinde; kamu kurumları, meslek odaları, sanayi kuruluşları temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Forumun; sonuçları değerlendirildiğinde bölgemizdeki enerji sorunlarının tespitinde ve yatırımların yönlendirilmesinde olumlu katkılar sağladığı tespit edilmiştir.
Ege Bölgesi Enerji Forumu‘nun düzenlendiği tarihten günümüze kadar geçen yaklaşık 9 yıllık süreç içerisinde biriken enerji sorunlarının uzmanları ve taraflarınca tekrar irdelenmesi zorunluluğu açıktır. Bir yandan bölgenin enerji arz ve talebinin saptanması, diğer yandan sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin tartışılması gereği ortadadır.
Bu amaçlara yönelik olarak, bölgemizde enerjinin güvenilir, kaliteli ve kesintisiz karşılanmasına yönelik planlama ve hizmetlerin üretim, iletim ve dağıtım aşamalarındaki tüm verileri ile tartışılacağı etkinliğin; "Ege Bölgesi Enerji Forumu 2007" adı ile gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.
"Ege Bölgesi Enerji Forumu 2007" forum çalışmaları; Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi ve Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından müştereken yürütülecektir. Konu ile ilgili tüm tarafların katılımının sağlanması amacıyla başlıca kurum ve kuruluşlar; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, EPDK, TEİAŞ, TEDAŞ (bağlı şirket ve müdürlükler), DSİ, BOTAŞ, Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, Manisa Organize Sanayi Bölgesi, enerji üretim şirketleri ve tüketici örgütleri davetli olarak forumda yer alacaklardır.
400 kelimeyi aşmayan ve Türkçe hazırlanmış bildiri özetleri 6 Şubat 2007 tarihine kadar forum yazışma adresine iletilecektir.
"Ege Bölgesi Enerji Forumu 2007"de sunulan bildiriler, panelde sürdürülecek tartışmalar kitap haline getirilerek katılımcılara, kamuoyuna ve karar vericilere aktarılacaktır.
29-30 Mart 2007 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan "Ege Bölgesi Enerji Forumu 2007" etkinliğinin sorunları tespit etmeye yardımcı olacağını ve çözüm önerilerinin bölgesel kazanımlar sağlayacağını umut ediyor, forumun yaratacağı tartışma ortamına katkılarınızı bekliyor ve birlikte olmaya davet ediyoruz.
|