EMO Mersin Şube olarak sekreterliğini yürüttüğümüz TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu’ nun düzenlediği “Mersin Kent Sempozyumu” 24-25 Ekim 2008 tarihlerinde MTSO Konferans Salonu’ nda gerçekleştirildi. Sempozyuma siyasi parti, sivil toplum örgütleri, sendikalar ve kurumlardan bir çok dinleyici katıldı. Sempozyum yürütme kurulu başkanlığını yapan Kamer Gülbeyaz sempozyumun düzenlenmesindeki amacın, kentin ve kentte yaşayan insanlar için sağlıklı ve bilimsel bir gelişim anlayışıyla, yaşanabilir kentin ve kentlilik bilincinin oluşturulması doğrultusunda; Mersin’in sorunlarını tüm boyutlarıyla tartışmaya açıp, bilimsel ve siyasal bir tartışma kürsüsü oluşturmak olduğunu dile getirdi. Toplam 6 oturumda 21 bildirinin sunulduğu, açılış konuşmaları ve çağrılı bildirilerle birlikte devam eden sempozyumun ilk günü, akşam yapılan gala yemeği ile sonlandırıldı. 2. günün sonunda ise “Cumhuriyetin 100. yılında Mersin” konulu panel çok sayıda katılımcı ile gerçekleştirilerek sempozyuma son nokta konuldu.
|