TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Mersin Şubesi Asansör Komisyonu 10.02.2009 tarihinde EMO Mersin Şube hizmet binasında toplantı yaptı. Toplantı Asansör Komisyonu üyeleri ve asansör periyodik kontrollerine giden üyelerin katılımıyla gerçekleştirildi. Komisyon Başkanı Kamer Gülbeyaz başkanlığında yapılan toplantıda gündeme gelen konular ve bu konularla ilgili alınan kararlar yazımız devamındadır.
GÜNDEM 1-Asansör projeleri hakkında tartışma ve değerlendirme. 2-Asansör periyodik kontrolleri ile ilgili olarak meydana gelen bazı problemlerin ve geri dönüşümlerin tartışılması. ALINAN KARARLAR 1-Asansör projelerine, yönetmelik kapsamında belirtildiği gibi iki oda adına başlık açılmasına ve Elektrik-Elektronik ile Makine Mühendisinin birlikte imza atmasına, projelerin her iki odaya da onay için götürülmesine, 2-Asansör periyodik kontrollerinden geri dönüşümün %30 lara düşmesinin, odalar açısından telafisi güç sorunlar yaratacağından bu aşamaya gelmesinin nedenlerini MMO Mersin Şube yönetimi ile görüşülerek gerekirse belediyelerle yeniden görüşülerek çözüm veya yeni bir yapılanma içerisine gidilmesi gerektiğine, 3-Asansör kontrollerinin yılda bir kez yerine 2 yılda bir kez yapılması için öneri götürülmesine, 4-Her iki odayı temsilen asansör organizasyonunu yürüten kişinin asansör ile ilgili işlerin dışında başka işlerle ilgilenmemesine, (Çünkü MMO‘nun oda ile ilgili başka işleri de yüklediği açıkça görülmüştür.) 5-Periyodik kontrole giden üyelerin raporları kendileri değil de, organizasyonu üstlenen kişi tarafından yazılarak hazırlatması gerektiğine, 6-Asansör firmaları ile düzenli ve karşılıklı sorunların çözümüne ilişkin toplantılar yapılmasına, 7-Gerek fabrikalarda ve gerekse diğer kurumlarda hem periyodik kontrollerde ve hem de bilirkişilik için gelen taleplerde MMO tarafından sadece makine mühendisinin gönderildiği ve gelirin sadece bu odaya yönlendirildiğini görüyoruz. Bunun yanlış bir uygulama olduğunu ve asansörler ile ilgili her alanda, her konuda iki odanın da müşterek olarak hareket etmesi ve yapması gerektiğinin vurgulanmasına karar verildi. TOPLANTIYA KATILAN ÜYELER KAMER GÜLBEYAZ AHME TGÜNÖZ ÖMER ÖRS FATMA ŞAHİNKUŞ EDA ÜNLÜ ERSÖZ BİLAL KÖNEN GÜRAY YILMAZ
|